Kepenk Sistemleri Hakkında Bilgilendirme

Kepenk Sistemleri Hakkında Bilgilendirme

Otomatik Kepenk Sistemleri farklı profil modelleri ve motor tipleri ile kollara ayrılan, m2 birim ağırlığı değişkenlik gösteren güvenlik amacıyla uygulanan kapı sistemleri’dir.

Kullanıcıların yaşamış olduğu en büyük problem hangi tip motor ve profil modelini yani genel anlamda hangi sistemi seçeceği noktasında olmaktadır.

Sarmal Kapı Sistemlerini Galvaniz Çelik Kepenk ve Alüminyum Kepenk(Panjur) Sistemleri olarak 2 farklı ana kolda ayırmak mümkündür. Bu grup içerisinde m2 birim ağırlığı en fazla olan ürün galvaniz çeliktir. Bu ürünü kesinlikle açık alan, güvenliği olmayan, cadde yada sokak üzeri alanlarda kullanmak gerekmektedir. Eğer AVM gibi gece kapalı ve güvenliği olan alanlarda uygulama yaptırmak istiyorsanız alüminyum kepenk uygulaması yaptırabilirsiniz. Ancak bu noktada ise yaptıracağınız alanın genişlik ve yükseklik endeksi ve buna bağlı olarak ürünün yıpranma payı ortaya çıkmaktadır. Bu iki ürün arasında ki farkın ana konusu daha önce de yazmış olduğumuz gibi m2 birim ağırlığından dolayıdır. Tabii sadece sistem seçmek önemli değildir. Kepenk sistemini uygulayacağınız alanın genişlik ve yüksekliği, nasıl bir ortamda olduğu(hava koşulları…) ve kullanım yoğunluğunuza göre seçeceğiniz doğru motor aksamı ile birleştirdiğinizde asıl işte o zaman doğru ürün seçmiş oluyorsunuz. Konut projelerinin çoğunda daire pencerelerinin önüne alüminyum panjur sistemi uygulanmaktadır. Doğru bir ürün ancak bu üründe kendi aralarında farklı modellere ayrılmaktadır. 39 mm, 41 mm, 55 mm boyutlarında profil yüksekliğini ifade eden detaylar bulunmaktadır.

Alüminyum profillerin içi boş olanı ve poliüretan dolgulu tabir ettiğimiz ısı yalıtım köprüsü oluşturan 2 farklı model’i bulunmaktadır ve bu 2 ürün arasında da hem maliyet hem de m2 birim ağırlığı söz konusudur.

Motorlar ile ilgili de ayrı bir blog yazımızda vereceğimiz detaylı bilgiler ve karşılaştırmalı örnekler ile sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Bunları dikkate alarak ürünlerinizi seçmenizi, eğer seçemiyorsanız bizlere her zaman ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Bizlerle çalışmanız her zaman önemli ve kıymetli ancak çalışamadığınız noktada ise doğru ürünü almanız, aldığınız ürünün uzun süre dayanımı, yedek parça bulunurluğu ve garanti süreçleri bizler için çok daha önem arz etmektedir.